Kuchnia naszych babć wraca do łask


2012-03-27
Jeśli sądzisz, że tradycyjne dania i potrawy, które robiła twoja babcia nie przypadłyby do gustu zaproszonym gościom, możesz się mocno zdziwić. Polska kuchnia wraca do łask, a przepisy naszych babć robią furorę nie tylko podczas rodzinnych spotkań.

Historia zatoczyła koło - to stwierdzenie idealnie oddaje obraz sytuacji jaka obecnie panuje w kulinarnych trendach. Ludzie są już zmęczeni nowoczesną kuchnią i jej nietypowymi smakami, dlatego coraz chętniej wracają do dań i przepisów, z których korzystały ich babcie, a które kojarzą im się ze smakiem dzieciństwa i rodzinnego domu. W skład tradycyjnej polskiej kuchnia wchodzą posiłki, które są przygotowywane za pomocą produktów, jakie były dostępne w naszym regionie w dawnych czasach. Najbardziej charakterystyczne dla naszej kuchni są więc potrawy mączne i zbożowe czyli różnego rodzaju kasze, kluski i pierogi oraz te, w których skład wchodzi mięso wieprzowe i dziczyzna z dodatkiem dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli chodzi o desery to najbardziej popularne są ciasta takie jak babka drożdżowa, makowiec i racuchy.

Przeczytaj również:

Producenci dostrzegają trend

To właśnie tradycyjne wypieki cieszą się największym zainteresowaniem. Ich dodatkową zaletą jest to, że wcale nie musimy ich piec sami. Obecnie na rynku dostępne są ciasta, które swoim smakiem oraz składem mogą bez problemu rywalizować z tymi przygotowywanymi przez nas w domu, np. ciasto drożdżowe firmy ZPC Brześć, które jest nie tylko smaczne, ale także pozbawione wszelkich konserwantów i sztucznych barwników, co obecnie jest swego rodzaju ewenementem.

,,Przy tworzeniu naszych produktów bardzo często inspirujemy się kulinarną tradycją, dlatego nasze wyroby często kojarzą się z domowymi przysmakami" - mówi Marcin Sipa, współwłaściciel firmy ZPC Brześć. Takie wypieki to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub też w kuchni nie czują się dość pewnie, a w planach mają organizacje poczęstunku dla znajomych lub rodzinny.

Smaczne i zdrowe

Niewątpliwą zaletą naszej tradycyjnej kuchni jest to, że w dużej mierze opiera się ona na   warzywach i roślinach, które mają w sobie składniki potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Wiedziały o tym nasze babcie, a teraz zostało to potwierdzone przez specjalistów ds. żywienia. Buraki, które często podawane są jako dodatek do mięs lub w formie barszczu czerwonego, zawierają wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1, a kasza, która wchodzi w skład wielu dań, to skarbnica błonnika oraz witamin z grupy B, E oraz PP. Tak więc decydując się na dania z naszej rodzimej kuchni, zadbamy nie tylko o walory smakowe naszych gości, ale także dostarczymy im witaminy w bardzo przystępnej formie.

Moda na polskie dania

Dodatkowym impulsem do sięgania po polskie potrawy jest fakt, że polska kuchnia staje się coraz bardziej popularna na zachodzie Europy i nie tylko. To, co my dopiero dostrzegliśmy, już dawno wiedzieli turyści, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj i delektują się polskimi specjałami. Powinno nas to dodatkowo motywować do tego by korzystać z przepisów naszych babć. Dzięki temu, nie tylko uchronimy ich przepisy przed zapomnieniem, ale pokażemy też, że jesteśmy osobami, które umiejętnie potrafią łączyć ze sobą modę i troskę o rodziną tradycje.

 



Nadesłał:

Brześć
http://www.brzesc.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl