Aromaterapia - "leczenie zapachami"?
Aromaterapia, zwana też czasami popularnie i błędnie „leczeniem zapachami”, wykorzystuje w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych pachnące naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin.
Oddziaływanie bodźców zapachowych na psychikę jest tylko jednym z elementów terapii, gdyż naturalne olejki eteryczne, będące wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych biologicznie czynnych, w czasie zabiegów aromaterapeutycznych dostają się do organizmu i oddziałują leczniczo, podobnie jak preparaty ziołowe.
Aromaterapię należy więc porównywać bardziej do ziołolecznictwa niż do leczenia farmakologicznego, gdzie mamy na ogół do czynienia z pojedynczymi zdefiniowanymi substancjami chemicznymi.
Podstawowe zabiegi aromaterapeutyczne służą zdrowiu, urodzie i komfortowi życia. Należy jednakże pamiętać, żeby dokładnie stosować się do podanych wskazówek oraz zwracać szczególną uwagę na przeciwwskazania i ograniczenia. W żadnym przypadku nie należy przekraczać zalecanych dawek. Osoby ze skłonnościami do alergii lub szczególnie wrażliwe na zapachy i kosmetyki powinny wykonać przed zabiegami najprostszy test na uczulenie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów przed zastosowaniem nawet najbardziej łagodnych zabiegów aromaterapeutycznych należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Jedną z najbardziej popularnych form aromaterapii są inhalacje – najwygodniej, a równocześnie najbardziej estetycznie przeprowadzać je z użyciem kominków aromaterapeutycznych, w których ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejków i woda, co powoduje ich odparowanie i rozproszenie w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stosuje się zabieg, do miseczki kominka wlewa się prawie do pełna wodę i 5-10 kropli olejku lub odpowiednio dobranej mieszanki olejków. Kominki takie oferuje prawie każdy sklep magiczny dostępny w Sieci.